Onsdag 20 februari


Niklas Lundblad

Att spela roll – en föreläsning om medarbetarskap och självledarskap

OBS tiden! Onsdag kl. 08.30-10.00
Tisdag kl. 15.30-17.00
Målgrupp: Förskola, Fritidshem, Grundskola F-3, Grundskola 4-9, Gymnasium, Elevhälsa, Särskola, Skolledare


Linda Jensen

Inkluderingskompetens vid adhd & autism

Onsdag kl. 09.00-10.00
Tisdag kl. 10.30-11.30
Målgrupp: Fritidshem, Grundskola F-3, Grundskola 4-9, Elevhälsa, Skolledare


Magister Nordström

Att inspirera & motivera med social träning & relationer!

Onsdag kl. 09.00-10.00
Tisdag kl. 12.30-13.30
Målgrupp: Grundskola F-3, Grundskola 4-9


Gerda Nilsson Tjernström

Pep Skola – ett stöd för mer fysisk aktivitet och bättre matvanor i skolan

Onsdag kl. 09.00-10.00
Tisdag kl. 12.30-13.30

Målgrupp: Förskola, Fritidshem, Grundskola F-3, Grundskola 4-9, Gymnasium, Elevhälsa, Särskola, Skolledare


Petter Lundberg

Regionalt samarbete; en framgångsfaktor vid utveckling av fjärrundervisning

Onsdag kl. 09.00-10.00
Tisdag kl. 12.30-13.30
Målgrupp: Grundskola F-3, Grundskola 4-9, Gymnasium, Skolledare


Anna Engnell
Martin Davén

FRÖKEN, JAG VILL BLI INFLUENCER!

Onsdag kl. 09.00-09.45
Tisdag kl. 09.00-09.45

Målgrupp: Grundskola 4-9, Gymnasium, Elevhälsa, Särskola, Skolledare


Helena Risinger

Fokus på empati – kostnadsfritt värdegrundsmaterial

Onsdag kl. 09.00-09.45
Tisdag kl. 15.30-16.15
Målgrupp: Förskola, Fritidshem, Grundskola F-3, Särskola, Skolledare


Sofia Eriksson Bergström

Barn, rum och pedagoger – om förskolan som ett plats för undervisning och lärande

Onsdag kl. 09.00-10.00
Tisdag kl. 10.30-11.30
Målgrupp: Förskola, Skolledare


Anna-Karin Widehammar

Yogasagor för barn

Onsdag kl. 09.00-09.45
Målgrupp: Förskola, Fritidshem, Grundskola F-3, Elevhälsa


Nelly Bonner, Majema

Variation är nyckeln – bästa tipsen för din mattelektion

Onsdag kl. 09.00-10.00
Tisdag kl. 15.30-16.15
Målgrupp: Fritidshem, Grundskola F-3, Grundskola 4-9, Särskola



Anneli Berglund, Anna Rimeslåtten, Margareta Arab

Teknikdidaktik i förskolan värld

Onsdag kl. 09.00-09.45
Tisdag kl. 10.30-11.15
Målgrupp: Förskola


Jan Lindström

Skåda fågel med klass

Onsdag kl. 09.00-09.45
Tisdag kl. 10.30-11.15
Målgrupp: Grundskola F-3, Grundskola 4-9, Gymnasium, Särskola


Knapp Bertil Eriksson

Spela med hjälp av film

Onsdag kl. 09.00-09.45
Tisdag kl. 09.00-09.45
Målgrupp: Fritidshem, Grundskola F-3, Grundskola 4-9, Gymnasium, Särskola


Malin Gutestam

Hjärnskap för tonårshjärnan

Onsdag kl. 10.30-11.30
Tisdag kl. 14.00-15.00
Målgrupp: Grundskola 4-9, Gymnasium, Elevhälsa, Skolledare


Essi Alho

#viberättar – så kan en kampanj mot näthat användas i arbetet med skolans likabehandlingsplan och värdegrund

Tisdag kl. 10.30-11.30
Onsdag kl. 10.30-11.30

Målgrupp: Grundskola 4-9, Gymnasium, Elevhälsa, Särskola, Skolledar


Daniel Berglind

Barns fysiska aktivitet: ett samhällsansvar

Onsdag kl. 10.30-11.30
Tisdag kl. 15.30-16.30
Målgrupp: Förskola, Grundskola F-3, Grundskola 4-9, Gymnasium, Elevhälsa, Skolledare


Mikael Blixt

Barnkonventionen & Rättighetsbaserad skola

Onsdag kl. 10.30-11.30
Tisdag kl. 14.00-15.00
Målgrupp: Förskola, Grundskola F-3, Grundskola 4-9, Elevhälsa, Skolledare


Monica Olofson
Anna Bendz

Undervisning i förskolan

Onsdag kl. 10.30-11.15
Tisdag kl. 15.30-16.15
Målgrupp: Förskola


Anna Törnqvist

Väggarnas koreografi och våra framtidsutmaningar

Onsdag mot förskola kl. 10.30-11.30
Onsdag mot grundskola/gymnasium kl. 12.30-13.30
Tisdag mot grundskola/gymnasium kl. 14.00-15.00
Tisdag mot förskola kl. 15.30-16.30
Målgrupp: Förskola, Fritidshem, Grundskola F-3, Grundskola 4-9, Gymnasium, Elevhälsa, Särskola, Skolledare


Linnéa Persson
Mimmi Dahlgren

Diabetes typ 1 i förskola/skola

Onsdag kl. 10.30-11.15
Tisdag kl. 14.00-14.45

Målgrupp: Förskola, Fritidshem, Grundskola F-3, Grundskola 4-9, Gymnasium, Elevhälsa, Särskola, Skolledare


Peter Blomqvist

Att utveckla vår skola

Onsdag kl. 10.30-11.15
Tisdag kl. 15.30-16.15
Målgrupp: Grundskola F-3, Grundskola 4-9, Skolledare


Anders Larsson

Research och trendspaning inför vårt nya koncept för lärmiljöer-Next Education

Onsdag kl. 10.30-11.15
Målgrupp: Grundskola F-3, Grundskola 4-9, Gymnasium, Elevhälsa, Särskola, Skolledare



Christina Ekholm Lindberg

Pedagogen som lärmiljö

Onsdag kl. 10.30-11.30
Tisdag kl. 14.00-15.00
Målgrupp: Förskola, Fritidshem, Grundskola F-3, Särskola, Skolledar



El Sistema Sundsvall, Gångvikens skola, Humlans förskola, Sundsvalls Kulturskola

El sistema, Stråkorkester i praktiken

Onsdag kl. 10.30-11.15
Tisdag kl. 10.30-11.15
Målgrupp: Förskola, Fritidshem, Grundskola F-3, Särskola, Skolledare


Linda Peterson, Oskar Löfqvist från Cirkus Cirkör

Cirkusmatte –fördjupad förståelse för matte och en alternativ inlärningsmetod genom cirkuspedagogik

Onsdag kl. 10.30-12.00
Tisdag kl. 15.30-17.00
Målgrupp: Förskola, Fritidshem, Grundskola F-3, Grundskola 4-9, Särskola



Traineer Sundsvalls kommun

Traineeresan – utifrån och in i organisationen

Tisdag kl. 10.30-11.15
Onsdag kl. 10.30-11.15
Målgrupp: Förskola, Fritidshem, Grundskola F-3, Grundskola 4-9, Gymnasium, Elevhälsa, Särskola, Skolledare


Michaela Sti

Bilderbokens magi, flerspråkighet och modersmål i förskolan

Onsdag kl. 12.30-13.30
Målgrupp: Förskola, Grundskola F-3, Särskola


Magnus Blixt

Lärmiljö för varje elev

Onsdag kl. 12.30-13.30
Tisdag kl. 12.30-13.30
Målgrupp: Förskola, Fritidshem, Grundskola F-3, Grundskola 4-9, Gymnasium, Elevhälsa, Särskola, Skolledare


Lotta Bohlin

Barnboken – Att inspireras av experter och sedan publicera en egen barnbok

Onsdag kl. 12.30-13.30
Tisdag kl. 14.00-15.00
Målgrupp: Fritidshem, Grundskola F-3, Grundskola 4-9


Sylvia Estlind

STL (Skriva sig Till Lärande), vad är det?

Onsdag kl. 12.30-13.15
Målgrupp: Grundskola F-3, Grundskola 4-9, Gymnasium, Skolledare


Marcia Håkansson Lindqvist

Digitalisering, kompetensutveckling och praktiska exempel från Singapore

Onsdag kl. 12.30-13.30
Tisdag kl. 09.00-10.00
Målgrupp: Grundskola F-3, Grundskola 4-9, Gymnasium, Skolledare


Lena Boström

Fritidshemmen; om lärmiljöer, personalens uppfattningar och styrdokumentens policyimplementering

Onsdag kl. 12.30-13.30
Tisdag kl. 12.30-13.30
Målgrupp: Fritidshem, Grundskola F-3


Helena Bäckström

Digitalisering och kollegialt lärande

Onsdag kl. 12.30-13.30
Tisdag kl. 14.00-15.00
Målgrupp: Grundskola 4-9, Skolledare


Sara Marklund
Sara Sjölund

Rörelseglädje och lärande

Onsdag kl. 12.30-13.30
Tisdag kl. 10.30-11.30

Målgrupp: Fritidshem, Grundskola F-3, Grundskola 4-9, Elevhälsa, Särskola, Skolledare


Maria Ekström

Vet du att alla pedagoger i Sundsvall har tillgång till Lexia Provia?

Onsdag kl. 12.30-13.30
Tisdag kl. 14.00-15.00
Målgrupp: Grundskola F-3, Grundskola 4-9, Elevhälsa, Särskola


Linda Rudin

Hållbar IT – en viktig hjärtefråga

Onsdag kl. 12.30-13.00
Tisdag kl. 14.00-14.30

Målgrupp: Förskola, Fritidshem, Grundskola F-3, Grundskola 4-9, Gymnasium, Elevhälsa, Särskola, Skolledare


Anette Sjödin
Jessica Crona

Varför digital Kartläggning o hur gör man

Onsdag kl. 12.30-13.30
Målgrupp: Grundskola 4-9, Gymnasium, Elevhälsa, Skolledare


Birgitta Thalén-Sundin

Sång som ett superverktyg för livet

Onsdag kl. 12.30-13.15
Tisdag kl. 15.30-16.15
Målgrupp: Förskola, Fritidshem, Grundskola F-3


Maria Wiman

Värdeskapande lärande – Viktigt på riktigt

Onsdag kl. 14.00-15.00
Målgrupp: Grundskola F-3, Grundskola 4-9, Gymnasium


Gustav Sundh

Skolgårdsläraren

Onsdag kl. 14.00-15.30
Målgrupp: Fritidshem, Grundskola F-3, Elevhälsa, Skolledare


Katrin Jäverbring

Digitala lärmiljöer i förskolan

Onsdag kl. 14.00-15.00
Tisdag kl. 12.30-13.30

Målgrupp: Förskola


© 2017 Fotograf Anna-Lena Ahlström

Sofia Ewerlöf

Dyslexi, möjligheter, förmågor och styrkan i att vara olika

Onsdag kl. 14.00-15.00
Tisdag kl. 12.30-13.30
Målgrupp: Förskola, Fritidshem, Grundskola F-3, Grundskola 4-9, Gymnasium, Elevhälsa, Särskola, Skolledare


Cecilia Korp

#Fisktanten informerar – Du kan bli smartare

Onsdag kl. 14.00-15.00
Tisdag kl. 15.30-16.30
Målgrupp: Förskola, Fritidshem, Grundskola F-3, Grundskola 4-9, Gymnasium, Elevhälsa, Särskola, Skolledare


Helene Dahlström

Elevers textskapande och skolans digitalisering

Onsdag kl. 14.00-15.00
Målgrupp: Grundskola F-3, Grundskola 4-9, Särskola


Jessica Wallentin

Musiksamlingen som blev till en musikal

Onsdag kl. 14.00-14.45
Tisdag kl. 09.00-09.45
Målgrupp: Förskola, Fritidshem, Grundskola F-3, Särskola, Skolledare


Johan Karlsson
Abdi Moalin

Bredsands Brobyggare ”Detta är inte bara en skola – det är vår familj”

Onsdag kl. 14.00-14.45
Tisdag kl. 09.00-09.45
Målgrupp: Förskola, Fritidshem, Grundskola F-3, Grundskola 4-9, Gymnasium, Elevhälsa, Särskola, Skolledare


Mia Gråhammar

Geek girl we build the future

Onsdag kl. 14.00-15.00
Tisdag kl. 15.30-16.30
Målgrupp: Fritidshem, Grundskola F-3, Grundskola 4-9


Katarina Nygren, Matthew Knafelc

Flera språk i förskolans vardag – myter och modeller

Onsdag kl. 14.00-15.00
Tisdag kl. 14.00-15.00

Målgrupp: Förskola


Joakim Abrahamsson

Workshop i G Suite

Onsdag kl. 14.00-14.45
Tisdag kl. 10.30-11.15
Målgrupp: Grundskola F-3, Grundskola 4-9, Gymnasium, Skolledare


Tove Liljedahl

Massdansen 2019!

Onsdag kl. 14.00-15.00
Målgrupp: Fritidshem, Grundskola F-3, Grundskola 4-9, Särskola, Skolledare


Rickard Ahlberg

Favorit matematik – Bättre tillsammans

Onsdag kl. 14.00-14.45
Målgrupp: Grundskola F-3, Grundskola 4-9, Särskola


Stefan Pettersson

Särskilt begåvade elever – vad är problemet?

Onsdag kl. 15.30-16.30
Tisdag kl. 09.00-10.00
Målgrupp: Förskola, Fritidshem, Grundskola F-3, Grundskola 4-9, Gymnasium, Elevhälsa, Särskola, Skolledare


Henrik Norberg

Att uppleva världen med Aspergers Syndrom

Onsdag kl. 15.30-16.30
Tisdag kl. 10.30-11.30
Målgrupp: Förskola, Fritidshem, Grundskola F-3, Grundskola 4-9, Gymnasium, Elevhälsa, Särskola, Skolledare


Hillevi Sjöbom

En till en i mitt språkklassrum

Onsdag kl. 15.30-16.15
Tisdag kl. 10.30-11.15
Målgrupp: Grundskola 4-9


Anna-Lena Häggström, Sanoma
Stella Savvidou

Individanpassning i klassrummet

Onsdag kl. 15.30-16.15
Tisdag kl. 09.00-09.45

Målgrupp: Förskola, Grundskola F-3, Grundskola 4-9, Gymnasium, Skolledare


Sten Bunne

Musik som redskap i lärande

Onsdag kl. 15.30-16.30
Målgrupp: Förskola, Grundskola F-3, Grundskola 4-9, Särskola


Mikael Ryttlinger

Pedagogiskt ledarskap är inte ett enhetligt begrepp i förskolan

Onsdag kl. 15.30-16.30
Tisdag kl. 12.30-13.30
Målgrupp: Förskola, Skolledare


Madeleine Blom
Angelica Lindqvist

Mer rörelse till och från skolan – så får du piggare och gladare elever

Onsdag kl. 15.30-16.15
Tisdag kl. 09.00-09.45
Målgrupp: Grundskola F-3, Grundskola 4-9, Elevhälsa, Skolledare


Christin Eriksson
Sofia Löfström

Digitalare undervisning – tips som får dig att lyckas

Onsdag kl. 15.30-16.15
Målgrupp: Grundskola F-3,Grundskola 4-9


Björn Swedén

Partnerskap Sundsvalls kommun och Makunduchi Zanzibar

Onsdag kl. 15.30-16.15
Tisdag kl. 09.00-09.45
Målgrupp: Grundskola F-3, Grundskola 4-9, Gymnasium, Skolledare


Josef Eriksson

Barnjazz

Onsdag kl. 15.30-16.15
Tisdag kl. 12.30-13.15
Målgrupp: Grundskola F-3, Grundskola 4-9, Gymnasium, Skolledare