Tisdag 19 februari

 


Erika Kyrk Seger

När dokumentationen fastnar i skärmen

Tisdag kl. 09.00-10.00
Målgrupp: Förskola, Grundskola F-3


Kaisa Humlebo

En välfungerande kreativ och stödjande digital lärmiljö med lärplattor – hur då?

Tisdag kl. 09.00-10.00
Målgrupp: Grundskola F-3, Grundskola 4-9, Gymnasium, Elevhälsa, Skolledare


Stefan Pettersson

Särskilt begåvade elever – vad är problemet?

Tisdag kl. 09.00-10.00
Onsdag kl. 15.30-16.30
Målgrupp: Förskola, Fritidshem, Grundskola F-3, Grundskola 4-9, Gymnasium, Elevhälsa, Särskola, Skolledare


Anna-Lena Häggström
Stella Savvidou

Individanpassning i klassrummet

Tisdag kl. 09.00-09.45
Onsdag kl. 15.30-16.15

Målgrupp: Förskola, Grundskola F-3, Grundskola 4-9, Gymnasium, Skolledare


Jesper Rehn

Lärares yrkesetik

Tisdag kl. 09.00-10.00
Målgrupp: Förskola, Fritidshem, Grundskola F-3, Grundskola 4-9, Gymnasium, Särskola


Johan Karlsson
Abdi Moalin

Bredsands Brobyggare ”Detta är inte bara en skola – det är vår familj”

Tisdag kl. 09.00-09.45
Onsdag kl. 14.00-14.45
Målgrupp: Förskola, Fritidshem, Grundskola F-3, Grundskola 4-9, Gymnasium, Elevhälsa, Särskola, Skolledare


Marcia Håkansson Lindqvist

Digitalisering, kompetensutveckling och praktiska exempel från Singapore

Tisdag kl. 09.00-10.00
Onsdag kl. 12.30-13.30
Målgrupp: Grundskola F-3, Grundskola 4-9, Gymnasium, Skolledare


Jessica Wallentin

Musiksamlingen som blev till en musikal

Tisdag kl. 09.00-09.45
Onsdag kl. 14.00-14.45
Målgrupp: Förskola, Fritidshem, Grundskola F-3, Särskola, Skolledare


Anna Engnell
Martin Davén

FRÖKEN, JAG VILL BLI INFLUENCER!

Tisdag kl. 09.00-09.45
Onsdag kl. 09.00-09.45

Målgrupp: Grundskola 4-9, Gymnasium, Elevhälsa, Särskola, Skolledare


Knapp Bertil Eriksson

Spela med hjälp av film

Tisdag kl. 09.00-09.45
Onsdag kl. 09.00-09.45
Målgrupp: Fritidshem, Grundskola F-3, Grundskola 4-9, Gymnasium, Särskola


Madeleine Blom
Angelica Lindqvist

Mer rörelse till och från skolan – så får du piggare och gladare elever

Tisdag kl. 09.00-09.45
Onsdag kl. 15.30-16.15
Målgrupp: Grundskola F-3, Grundskola 4-9, Elevhälsa, Skolledare


Katja Troell
Saskia Oljelund

UR:s NPF-satsning Superungar

Tisdag kl. 09.00-10.00
Onsdag kl. 15.30-16.30
Målgrupp: Fritidshem, Grundskola F-3, Grundskola 4-9, Gymnasium, Elevhälsa, Särskola, Skolledare


Björn Swedén

Partnerskap Sundsvalls kommun och Makunduchi Zanzibar

Tisdag kl. 09.00-09.45
Onsdag kl. 15.30-16.15
Målgrupp: Grundskola F-3, Grundskola 4-9, Gymnasium, Skolledare


Emma Nääs

Mitt klassrum i världen

Tisdag kl. 10.30-11.30
Målgrupp: Grundskola F-3, Grundskola 4-9


Essi Alho

#viberättar – så kan en kampanj mot näthat användas i arbetet med skolans likabehandlingsplan och värdegrund

Tisdag kl. 10.30-11.30
Onsdag kl. 10.30-11.30

Målgrupp: Grundskola 4-9, Gymnasium, Elevhälsa, Särskola, Skolledare


Linda Jensen

Inkluderingskompetens vid adhd & autism

Tisdag kl. 10.30-11.30
Onsdag kl. 09.00-10.00
Målgrupp: Fritidshem, Grundskola F-3, Grundskola 4-9, Elevhälsa, Skolledare


Jakob Lavröd

Kan man bedriva forskning i fysik och teknik redan på gymnasiet?

Tisdag kl. 10.30-12.00
Målgrupp: Gymnasium


Sara Marklund
Sara Sjölund

Rörelseglädje och lärande

Tisdag kl. 10.30-11.30
Onsdag kl. 12.30-13.30

Målgrupp: Fritidshem, Grundskola F-3, Grundskola 4-9, Elevhälsa, Särskola, Skolledare


Sofia Eriksson Bergström

Barn, rum och pedagoger – om förskolan som ett plats för undervisning och lärande

Tisdag kl. 10.30-11.30
Onsdag kl. 09.00-10.00
Målgrupp: Förskola, Skolledare


Joakim Abrahamsson

Workshop i G Suite

Tisdag kl. 10.30-11.15
Onsdag kl. 14.00-14.45
Målgrupp: Grundskola F-3, Grundskola 4-9, Gymnasium, Skolledare


Henrik Norberg

Att uppleva världen med Aspergers Syndrom

Tisdag kl. 10.30-11.30
Onsdag kl. 15.30-16.30
Målgrupp: Förskola, Fritidshem, Grundskola F-3, Grundskola 4-9, Gymnasium, Elevhälsa, Särskola, Skolledare



El Sistema Sundsvall, Gångvikens skola, Humlans förskola, Sundsvalls Kulturskola

El sistema, Stråkorkester i praktiken

Tisdag kl. 10.30-11.15
Onsdag kl. 10.30-11.15
Målgrupp: Förskola, Fritidshem, Grundskola F-3, Särskola, Skolledare


Hillevi Sjöbom

En till en i mitt språkklassrum

Tisdag kl. 10.30-11.15
Onsdag kl. 15.30-16.15
Målgrupp: Grundskola 4-9



Anneli Berglund, Anna Rimeslåtten, Margareta Arab

Teknikdidaktik i förskolan värld

Tisdag kl. 10.30-11.15
Onsdag kl. 09.00-09.45
Målgrupp: Förskola


Jan Lindström

Skåda fågel med klass

Tisdag kl. 10.30-11.15
Onsdag kl. 09.00-09.45
Målgrupp: Grundskola F-3, Grundskola 4-9, Gymnasium, Särskola


Anna K Lejon

Skolans ljudmiljö, att höra och höras

Tisdag kl. 10.30-11.15
Målgrupp: Grundskola F-3, Grundskola 4-9, Gymnasium, Elevhälsa, Skolledare



Traineer Sundsvalls kommun

Traineeresan – utifrån och in i organisationen

Tisdag kl. 10.30-11.15
Onsdag kl. 10.30-11.15
Målgrupp: Förskola, Fritidshem, Grundskola F-3, Grundskola 4-9, Gymnasium, Elevhälsa, Särskola, Skolledare


Patricia Diaz

Ökad elevaktivitet med digitala verktyg

Tisdag kl. 12.30-13.30
Målgrupp: Grundskola 4-9, Gymnasium, Skolledare


Magnus Blixt

Lärmiljö för varje elev

Tisdag kl. 12.30-13.30
Onsdag kl. 12.30-13.30
Målgrupp: Förskola, Fritidshem, Grundskola F-3, Grundskola 4-9, Gymnasium, Elevhälsa, Särskola, Skolledare


Magister Nordström

Att inspirera & motivera med social träning & relationer!

Tisdag kl. 12.30-13.30
Onsdag kl. 09.00-10.00
Målgrupp: Grundskola F-3, Grundskola 4-9


Annika Agélii Genlott

Förändringsledning och transformation av skolväsendet i en digitaliserad värld

Tisdag kl. 12.30-13.30
Målgrupp: Förskola, Fritidshem, Grundskola F-3, Grundskola 4-9, Gymnasium, Skolledare


Gerda Nilsson Tjernström

Pep Skola – ett stöd för mer fysisk aktivitet och bättre matvanor i skolan

Tisdag kl. 12.30-13.30
Onsdag kl. 09.00-10.00

Målgrupp: Förskola, Fritidshem, Grundskola F-3, Grundskola 4-9, Gymnasium, Elevhälsa, Särskola, Skolledare


Katrin Jäverbring

Digitala lärmiljöer i förskolan

Tisdag kl. 12.30-13.30
Onsdag kl. 14.00-15.00

Målgrupp: Förskola


Kristina Nordlander, Linnéa Persson

Jippi! En Hjälpande Hand & Digitalt Stöd

Tisdag kl. 12.30-13.15
Målgrupp: Grundskola F-3, Grundskola 4-9


© 2017 Fotograf Anna-Lena Ahlström

Sofia Ewerlöf

Dyslexi, möjligheter, förmågor och styrkan i att vara olika

Tisdag kl. 12.30-13.30
Onsdag kl. 14.00-15.00
Målgrupp: Förskola, Fritidshem, Grundskola F-3, Grundskola 4-9, Gymnasium, Elevhälsa, Särskola, Skolledare


Lena Boström

Fritidshemmen; om lärmiljöer, personalens uppfattningar och styrdokumentens policyimplementering

Tisdag kl. 12.30-13.30
Onsdag kl. 12.30-13.30
Målgrupp: Fritidshem, Grundskola F-3


Petter Lundberg

Regionalt samarbete; en framgångsfaktor vid utveckling av fjärrundervisning

Tisdag kl. 12.30-13.30
Onsdag kl. 09.00-10.00
Målgrupp: Grundskola F-3, Grundskola 4-9, Gymnasium, Skolledare


Mikael Ryttlinger

Pedagogiskt ledarskap är inte ett enhetligt begrepp i förskolan

Tisdag kl. 12.30-13.30
Onsdag kl. 15.30-16.30
Målgrupp: Förskola, Skolledare


Josef Eriksson

Barnjazz

Tisdag kl. 12.30-13.15
Onsdag kl. 15.30-16.15
Målgrupp: Grundskola F-3, Grundskola 4-9, Gymnasium, Skolledare


Joakim Hedman eller Martin Ljungström, Gleerups

Digital skola – från vision till verklighet

Tisdag kl. 12.30-13.15
Målgrupp: Grundskola F-3, Grundskola 4-9, Gymnasium, Skolledare


Anna Törnqvist

Väggarnas koreografi och våra framtidsutmaningar

Tisdag mot grundskola/gymnasium kl. 14.00-15.00
Tisdag mot förskola kl. 15.30-16.30
Onsdag mot förskola kl. 10.30-11.30
Onsdag mot grundskola/gymnasium kl. 12.30-13.30
Målgrupp: Förskola, Fritidshem, Grundskola F-3, Grundskola 4-9, Gymnasium, Elevhälsa, Särskola, Skolledare


Malin Gutestam

Hjärnskap för tonårshjärnan

Tisdag kl. 14.00-15.00
Onsdag kl. 10.30-11.30
Målgrupp: Grundskola 4-9, Gymnasium, Elevhälsa, Skolledare


Helena Bäckström

Digitalisering och kollegialt lärande

Tisdag kl. 14.00-15.00
Onsdag kl. 12.30-13.30
Målgrupp: Grundskola 4-9, Skolledare


Linda Spolén

Källkritiskt förhållningssätt i en digital lärmiljö

Tisdag kl. 14.00-15.00
Målgrupp: Fritidshem, Grundskola F-3, Grundskola 4-9, Gymnasium


Lotta Bohlin

Barnboken – Att inspireras av experter och sedan publicera en egen barnbok

Tisdag kl. 14.00-15.00
Onsdag kl. 12.30-13.30
Målgrupp: Fritidshem, Grundskola F-3, Grundskola 4-9


Linnéa Persson
Mimmi Dahlgren

Diabetes typ 1 i förskola/skola

Tisdag kl. 14.00-14.45
Onsdag kl. 10.30-11.15

Målgrupp: Förskola, Fritidshem, Grundskola F-3, Grundskola 4-9, Gymnasium, Elevhälsa, Särskola, Skolledare


Mikael Blixt

Barnkonventionen & Rättighetsbaserad skola

Tisdag kl. 14.00-15.00
Onsdag kl. 10.30-11.30
Målgrupp: Förskola, Grundskola F-3, Grundskola 4-9, Elevhälsa, Skolledare


Maria Ekström

Vet du att alla pedagoger i Sundsvall har tillgång till Lexia Provia?

Tisdag kl. 14.00-15.00
Onsdag kl. 12.30-13.30
Målgrupp: Grundskola F-3, Grundskola 4-9, Elevhälsa, Särskola



Marie Eleholm, Margaretha Sundin, Eva Wikman

Studielänken – studier för elever med psykisk ohälsa och/eller funktionsvarianter

Tisdag kl. 14.00-15.00
Målgrupp: Gymnasium, Elevhälsa


Katarina Nygren, Matthew Knafelc

Flera språk i förskolans vardag – myter och modeller

Tisdag kl. 14.00-15.00
Onsdag kl. 14.00-15.00

Målgrupp: Förskola


Christina Ekholm Lindberg

Pedagogen som lärmiljö

Tisdag kl. 14.00-15.00
Onsdag kl. 10.30-11.30

Målgrupp: Förskola, Fritidshem, Grundskola F-3, Särskola, Skolledar


Linda Rudin

Hållbar IT – en viktig hjärtefråga

Tisdag kl. 14.00-14.30
Onsdag kl. 12.30-13.00

Målgrupp: Förskola, Fritidshem, Grundskola F-3, Grundskola 4-9, Gymnasium, Elevhälsa, Särskola, Skolledare


Åsa Mose

Massdansen 2019!

Tisdag kl. 14.00-15.00
Målgrupp: Fritidshem, Grundskola F-3, Grundskola 4-9, Särskola, Skolledare


Cecilia Korp

#Fisktanten informerar – Du kan bli smartare

Tisdag kl. 15.30-16.30
Onsdag kl. 14.00-15.00
Målgrupp: Förskola, Fritidshem, Grundskola F-3, Grundskola 4-9, Gymnasium, Elevhälsa, Särskola, Skolledare


Niklas Lundblad

Att spela roll – en föreläsning om medarbetarskap och självledarskap

Tisdag kl. 15.30-17.00
Onsdag kl. 08.30-10.00
Målgrupp: Förskola, Fritidshem, Grundskola F-3, Grundskola 4-9, Gymnasium, Elevhälsa, Särskola, Skolledare


Helena Risinger

Fokus på empati – kostnadsfritt värdegrundsmaterial

Tisdag kl. 15.30-16.15
Onsdag kl. 09.00-09.45
Målgrupp: Förskola, Fritidshem, Grundskola F-3, Särskola, Skolledare


Daniel Berglind

Barns fysiska aktivitet: ett samhällsansvar

Tisdag kl. 15.30-16.30
Onsdag kl. 10.30-11.30
Målgrupp: Förskola, Grundskola F-3, Grundskola 4-9, Gymnasium, Elevhälsa, Skolledare


Monica Olofson
Anna Bendz

Undervisning i förskolan

Tisdag kl. 15.30-16.15
Onsdag kl. 10.30-11.15
Målgrupp: Förskola


Mia Gråhammar

Geek och Cool!

Tisdag kl. 15.30-16.30
Onsdag kl. 14.00-15.00
Målgrupp: Fritidshem, Grundskola F-3, Grundskola 4-9


Peter Blomqvist

Att utveckla vår skola

Tisdag kl. 15.30-16.15
Onsdag kl. 10.30-11.15
Målgrupp: Grundskola F-3, Grundskola 4-9, Skolledare


Kenneth Skårud

NE i skolan

Tisdag kl. 15.30-16.15
Målgrupp: Grundskola 4-9, Gymnasium


Nelly Bonner, Majema

Variation är nyckeln – bästa tipsen för din mattelektion

Tisdag kl. 15.30-16.15
Onsdag kl. 09.00-10.00
Målgrupp: Fritidshem, Grundskola F-3, Grundskola 4-9, Särskola


Birgitta Thalén-Sundin

Sång som ett superverktyg för livet

Tisdag kl. 15.30-16.15
Onsdag kl. 12.30-13.15
Målgrupp: Förskola, Fritidshem, Grundskola F-3


Pedagoger från Cirkus Cirkör

Cirkusmatte –fördjupad förståelse för matte och en alternativ inlärningsmetod genom cirkuspedagogik

Tisdag kl. 15.30-17.00
Onsdag kl. 10.30-12.00
Målgrupp: Förskola, Fritidshem, Grundskola F-3, Grundskola 4-9, Särskola